Nový saunový svět SAUNA SPOT s kapacitou pro 130 osob se v polovině května otevřel na břehu Vltavy vedle Žlutých lázní v lokalitě Dvorce. Za prvních sedm dní provozu navštívilo staronový saunařský areál téměř 200 lidí. Vybavení je moderní, ale zároveň ctí saunařskou klasiku . „Sauna zde stála už v roce 1978. Využili jsme kombinaci : tradice – Vltava – příroda a dřevo jako stavební materiál. Prostředí na břehu řeky, kde byl nový saunový svět vybudován, to znamená okolí Žlutých lázní, bylo vždy vnímáno jako přirozené pražské relaxační centrum. Chceme zájemcům nabízet klubovou atmosféru otevřenou široké veřejnosti s respektováním zdravého životního stylu," říká jeden z nadšených obnovitelů staré saunařské tradice Mgr. Ivo Brokeš ze SAUNA SPOTu.
Koňáci z Chuchle i černí bookmakeři
První sauna se nedaleko tramvajové zastávky Dvorce na břehu Vltavy objevila už v osmdesátých letech minulého století. Topívalo se v ní tehdy výhradně dřevem a byla pro svou neopakovatelnou atmosféru velmi populární. Mimo místních občanů z Podolí, Pankráce a Nuslí byli pravidelnými čtvrtečními návštěvníky koňáci z nedaleké Chuchle a také černí bookmakeři, kteří v diskrétních prostorách diskutovali, jak se sázením vyzrát na tehdejší režim. Kromě šachů a karet byste kdysi v nabídce sauny našli především lahvové pivo, nakládané hermelíny a utopence. Zájem o saunování postupně upadal, v roce 2000 byla jedna potírna v provozu už jen jednou za týden a v roce 2010 sauna skončila nadobro. „Když jsme objekt převzali, byl v naprosto dezolátním stavu. Stropy byly propadlé, střechou masivně zatékalo." Tak popisuje stav objektu jeden z nositelů myšlenky na obnovu saun, Martin Cepák.
Partička nadšenců a ideální vize spojené s přírodou
V roce 2015 začala parta pěti nadšenců a bývalých vrcholových sportovců spřádat plány, jak nejen místním, ale všem Pražanům vrátit saunu na tradiční místo, kam dříve rádi chodili. Navíc v Praze saunový svět umístěný v přírodě a přitom takřka v centru neexistuje. A zdá se, že si zmínění nadšenci nemohli vybrat pro realizaci své vize lepší čas. Podle údajů České asociace saunérů zažívá Česko doslova saunařské obrození. Sauny už nejsou pouze prostory, kde se můžete zpotit, ale velký rozvoj zaznamenává tzv. zážitkové saunování. Během potící kůry jsou pro návštěvníky připraveny různé choreografie ceremoniálů. Jen za posledních šest let vzniklo v Praze a okolí pět saunových světů s kapacitou nad 100 osob. „Už při plánování a projektování jsme si ale řekli, že chceme udržet čistý kontakt s přírodou. Nešli jsme proto cestou lesklého luxusu, ale přírodních hrubých materiálů, a to i v interiéru. Nejen kvůli finanční úspoře jsme do budování také často zapojovali i svoji kutilskou fantazii. Třeba světla. Vyrobili jsme si je z jedné letky a kousku měděné trubky," popisuje průběh vzniku zmiňovaných světel autor Petr Skácel. V polovině května letošního roku se tak nakonec na
pravém břehu Vltavy vyloupla dvoupatrová dřevostavba s moderním designem, která však důsledně dbá na zachování filosofie vztahu přírody a relaxace.
Niké, Héra, Hebé a Theia
V prvních dnech si cestu do nového saunového světa SAUNA SPOTu našli především skalní fandové saunování. Čtyři potírny, každá s jinou teplotou, s jinou vlhkostí vzduchu a s různým aroma, jsou pojmenovány podle pozitivních antických božstev: Niké (vítězství), Héře (patronce manželství a zrození), Hébě (bohyni věčné mladosti a jara) a Thei (dceři bohů nebe a země). „Každá sauna má jiné účinky na regeneraci těla a navíc také každý člověk se rád saunuje v jiné teplotě a při jiné vlhkosti v sauně. Někomu vyhovuje 60 jinému 90 stupňů Celsia. I proto máme čtyři klasické finské sauny, ale každou s jiným vnitřním prostředím," popisuje parametry potíren Mgr. Ivo Brokeš. Celková kapacita nového saunového světa je 130 osob se 70 místy v potírnách. Mimo čtyř potíren jsou v areálu dva ochlazovací bazénky, tři bary, jeden vnitřní a dva venkovní, relaxační zóny a masérna. „Naším hlavním pokladem je určitě potírna pojmenovaná po bohyni Niké. Stěnu obrácenou k Vltavě má prosklenou od podlahy ke stropu a je z ní tak naprosto unikátní pohled na řeku se zeleným břehem, na Zlíchov a na Pražský Semmering. Za zády přitom zůstává historický Vyšehrad. Genius loci zde ucítí každý víc, než kde jinde," popisuje nadšeně Mgr. Ivo Brokeš saunový šperk.
První reakce návštěvníků jsou velmi pozitivní. „Jsem moc rád, že tady sauny opět stojí. Chodíval jsem sem jako teenegar a po první návštěvě vím, že sem budu dál rád chodit jako čerstvý děda," směje se jeden z návštěvníků, Petr Holubinka. Klienty si staronový saunový svět zatím hledá. Začali chodit místní pravověrní saunaři, řada sportovců, ale také se již zastavují bruslaři, běžci a cyklisti, kteří se pohybují po přilehlé cyklostezce do Modřan. „Ty reakce jsou úžasné. Místní jsou navíc rádi, že jim tady nevyrostla další restaurace, ale něco, co jim historicky dává smysl," říká Martin Cepák.
Noční saunování, ceremoniály i grilování
Přestože nový saunový svět zahájil provoz v saunařské mimosezóně, otevřeno má ve všední den od 11 do 23 hodin a o víkendu otvírá už o dvě hodiny dříve. Od podzimu se dveře saunového světa otevřou od 8 hodin ráno i ve všední den. „Hlavním záměrem je samozřejmě nabídka kvalitní, klasické finské sauny a všeho, co k ní patří. Jako zážitkové zpestření chystáme ale i noční saunování s grilováním, ceremoniální saunování, jógu v relaxačních zónách, masáže nebo saunování spojené s ochutnávkou vína", popisuje blízkou budoucnost Mgr. Ivo Brokeš. V roce 2017 se podle plánů saunařských nadšenců rozšíří počet potíren na pět. Nově by se měla zprovoznit i venkovní ruská baňa s metličkováním.